W domu i poza domem. Bezpiecznie nie znaczy nudno

W domu i poza domem. Bezpiecznie nie znaczy nudno

Założenia tej kampanii, tak jak wszystkich naszych pozostałych, wpisują się w nurt profilaktyki pozytywnej.

 

Naszym celem jest wzmocnienie, pokazanie dobrych stron, pobudzanie do rozwoju, a przede wszystkim wspieranie umiejętności wychowawczych rodziców i skłonienie ich, by zaangażowali się w życie dzieci, w naukę, ale i spędzanie razem wolnego czasu.

 

Relacje i więzi rodzinne

 

Część dla rodziców to przewodnik, jak budować więzi i dbać o dobre relacje z dzieckiem, jak słuchać i wspierać. To największa wartość, jaką rodzice mogą dać dziecku, by przygotować je do życia w świecie pełnym zagrożeń i uzależnień, nie tylko tych od alkoholu, narkotyków czy dopalaczy, ale też od Internetu, komputera czy telefonu.

Jeżeli dziecko ma bezpieczną i trwałą więź z rodzicem, to ma zdecydowanie większe szanse na tworzenie zdrowych i satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.

 

Uwaga skierowana na emocje

 

Dlaczego to takie ważne? Problemy emocjonalne i trudności w tym zakresie są fundamentem, na którym zbudowane jest niemal każde uzależnienie. Dziecko, jeśli nie radzi sobie ze swoimi emocjami, dużo chętniej będzie eksperymentowało z papierosami, narkotykami, alkoholem, będzie też uciekało w wirtualny świat — gry komputerowe i Internet. Czując złość, gniew lub stres będzie szukało sposobów na rozładowanie napięcia. Może to zrobić w sposób konstruktywny, ale może też niestety sięgnąć po używki, które często dość szybko przynoszą pozorną ulgę (papieros, alkohol).

 

Apelujemy: tak samo jak pomagasz dziecku w pracy domowej z matematyki, polskiego, fizyki, pomóż mu uporać się z jego emocjami, wspólnie poszukajcie ich źródeł, nie „zamiatajcie problemu pod dywan” – to na pewno zaprocentuje.

 

Wyznaczanie granic

 

Potrzeba przynależności jest bardzo ważna, wręcz kluczowa w rozwoju społecznym. Młody człowiek jest w stanie poświęcić wiele, by czuć się akceptowanym – stąd tak ważne są umiejętność wyznaczania granic i poczucie własnej wartości.

 

Wyznaczanie granic rówieśnikom jest oznaką siły, odwagi, dojrzałości i pewności siebie. Ulegając namowom, które szkodzą naszemu zdrowiu, pokazujemy słabość i niepewność w relacji. Asertywność stanowi podstawową umiejętność w sytuacji, gdy trzeba oprzeć się naciskom w życiu społecznym, na przykład w sprawie papierosów, alkoholu czy narkotyków.

 

Wsparcie instytucjonalne

 

Informujemy, gdzie można zwrócić się po pomoc.

Uświadamiamy, że istnieją programy, które stanowią wsparcie dla rodziców i opiekunów, obawiających się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci, mających poczucie, że są bezradni wobec faktu sięgania przez nastolatka po alkohol lub inne środki psychoaktywne (narkotyki, leki itp.).

 

Co zrobić z czasem?

 

Materiały kampanii zawierają też praktyczne, konkretne pomysły na zagospodarowanie czasu. Podpowiadamy gry, zabawy i atrakcyjne zajęcia dla całej rodziny.

 

Bezpieczny dom

 

Nie pomijamy też trudnego tematu przemocy, która dotyczy wielu rodzin, a dla wielu innych właśnie się zaczęła. Pandemia i zamknięcie w domach spowodowały, że wiele osób przestało radzić sobie w tej trudnej sytuacji, wzrosło spożycie alkoholu, na sile przybrała agresja.

 

Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy i jak zadbać o bezpieczny dom.

 

Zdajemy sobie sprawę, że pomocna może okazać się każda podpowiedź, każda wskazówka.

Tych wskazówek podajemy wiele, poczynając od tych od dawna znanych i sprawdzonych, a kończąc na informacji o najnowszych aplikacjach, dzięki którym można poprosić o pomoc, np. zamawiając kosmetyki w fikcyjnym sklepie internetowym.

Liczymy, że osoby potrzebujące pomocy i wsparcia znajdą wśród wielu możliwości najlepsze dla siebie rozwiązanie.

 

Karty aktywności

 

Materiał dla dzieci i młodzieży zawiera między innymi unikalne karty aktywności, które pozwolą na lepsze poznanie siebie i swoich mocnych stron oraz na rozwój różnych, cennych umiejętności. Przygotowaliśmy je w taki sposób, by dziecko mogło pracować samodzielnie lub mogło zaangażować wiele osób z rodziny – to dobra inwestycja w budowanie relacji.

 

 

 

https://serwer1890233.home.pl/w-domu-i-poza-domem/e-book-dla-dzieci-i-mlodziezy/

 

 Dla dzieci

kampania

 

powrót do listy aktualności

Wadowickie Stowarzyszenie Integracji Społecznej
Klub Abstynentów „VICTORIA”

34-100 Wadowice
ul. Lwowska 7
(wejście od ul. Wojtyłów)

klub@victoria.org.pl

KRS 0000052166

 33 873 33 21

510 198 472

515 161 688

3127421